Edzés melegben – mennyire ajánlott?

Edzés melegben – mennyire ajánlott?

Többen kérdezik tőlem a napokban, hogy egészséges-e ilyen időben edzeni. Egyáltalán mennyire ajánlott bármilyen sport vagy edzés melegben? A kérdés teljesen jogos és igencsak gyakorlatias, megérdemel pár szót.

sport-és-edzés-melegben

2014 Australian Open – a profi teniszezőket is próbára teszi a sportolás és az edzés melegben
forrás: bbc.com

Alapvetően a testmozgás mindig szerves része (kellene, hogy legyen) az életünknek, a hétköznapjainknak, már nagyon eltávolodtunk attól, ami természetesnek mondható. Ennek megfelelően mindenféle mozgás, ami túlmutat a közlekedésen, a munkába járáson és a mindennapi teendőink elvégzésén, egészséges és ajánlott.

Ugyanakkor igaz az is, hogy semmiképp sem célszerű túlterhelni magunkat, extrém terhelésnek kitenni a szervezetünket. Bármi  legyen is a célunk, finoman feszegessük a határainkat, az optimális terhelést szem előtt tartva. Az intenzív edzés melegben erősen próbára teszi a keringési rendszerünket, ám néhány egyszerű szabály betartásával nyugodtan sportolhatsz.

Ezekre figyelj oda:

  1. Hidratálj 
    Főleg sportolás közben, de a nap többi részében is fogyassz kellő mennyiségű vizet. Tapasztalataim szerint erre a hétköznapi életben is sokan nem figyelnek oda, ilyenkor viszont ez kritikus. Az edzés intenzitásától függően az izotóniás és hipotóniás italok hasznosak, de ha sima ásványvízzel operálsz, az is teljesen megfelelő.
  2. Bánj óvatosan a diuretikus hatású dolgokkal 
    Vagyis módjával fogyassz mindent, ami vízhajtó hatású. Ilyen elsősorban a kávé és az alkohol. Persze mértékkel semmi gond nincs velük, de olyankor elengedhetetlen a kellő mennyiségű vízpótlás.
  3. Fokozatosan terheld magad
    Ez egy általános szabály az edzésben, ami extrém körülmények között különösen fontos. Figyeld magad és csak annyira növeld az intenzitást, hogy – a körülményekhez képest – még viszonylag “kellemes” legyen.
  4. Iktass be hosszabb pihenőidőket 
    Felesleges lenne túlbonyolítani, úgyis érezni fogod edzés közben; de fontos, hogy hallgass a tested jelzéseire. Vegyél vissza az intenzitásból, még azelőtt, hogy nem éreznéd jól magad.
  5. Időzítsd az edzéseidet 
    Ha van rá mód, kora reggel sportolj, még mielőtt nagy lesz a kánikula. Ha ez nem megoldható, akkor várd meg, míg csillapodik a hőmérséklet. A lényeg: ne a legforróbb napszakot válaszd.

Az ideális alternatíva

Egyrészt jó megoldás lemenni a légkondícionált fitness termek valamelyikébe, ahol ilyen nagy melegben is szinte változatlan formában végezhetjük az erősítő edzéseket.

Másrészt kifejezetten élvezetes ilyenkor az úszás, ami – kellő intenzitást feltételezve – jól edzi a szív- és keringési rendszert, ráadásul igen preventív, kíméli az ízületeket.

Tipikus hiba, amit sokan elkövetnek

Ha a nagy melegben inkább a zárt helyen történő edzést választod, gondolj a megfelelő öltözködésre! Sok teremben túl erős a légkondi, és könnyen kerülhetünk a hideg levegő közvetlen közelébe. Ilyenkor garantált a megfázás, ami senkinek sem hiányzik a nyár közepén, főleg, ha épp készülünk a régóta várt nyaralásra. :)

↓ Oszd meg, hogy másoknak is hasznos legyen ↓